logo

Zrzeszenie Filharmonii polskich powstało w 2011 roku. Jest organizacją pracodawców reprezentującą interesy 39 polskich filharmonii i orkiestr profesjonalnych. Aktywnie uczestniczy w konsultowaniu i kształtowaniu polityk kulturalnych władz samorządowych i krajowych. Wspiera wysiłki na rzecz reformy otoczenia prawnego instytucji artystycznych, uczestniczy w procedurach wyłaniania dyrektorów instytucji muzycznych, pełni funkcje doradcze, m. in. w Radzie ds. Instytucji Artystycznych przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współtworzy i konsultuje programy realizowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Organizuje szkolenia o tematyce związanej z zarzadzaniem kulturą. Gromadzi i analizuje dane dotyczące działalności polskich instytucji muzycznych.

Od 2012 roku, Zrzeszenie Filharmonii Polskich jest członkiem federacji Pearle* Live Performance Europe, która reprezentuje wobec władz Unii Europejskiej, poprzez zrzeszone organizacje pracodawców sektora sztuk performatywnych, ponad 10 000 orkiestr, teatrów operowych, teatrów dramatycznych, teatrów tańca, festiwali i innych organizacji artystycznych z całego kontynentu. W ramach Pearle* ZFP uczestniczy w konsultowaniu polityki UE mającej wpływ na działanie sektora artystycznego. W 2016 roku, ZFP było gospodarzem międzynarodowej konferencji Pearle* Live Performance Europe, która odbyła się w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

W latach 2011-2021 funkcję przewodniczącego ZFP pełnił Andrzej Kosendiak, inicjator powstania Zrzeszenia, dyrektor Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. Od 2021 funkcję tę sprawuje Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach.